Kriminal görüntü inceleme, herhangi bir adli vaka sonucunda delil niteliği taşıyan ve olayın aydınlanmasını sağlayabilecek her türlü kayıt cihazından elde edilmiş görüntü olarak tanımlanabilir. Mahkeme tarafından delil olarak kabul edilen görüntüler, profesyonel veya kompakt fotoğraf makineleri, cep telefonları, güvenlik kameraları gibi her türlü kayıt cihazı ile elde edilebilir.

Görüntünün anlamlandırılması çoğu zaman olay kurgusunun doğru şekilde yapılmasına bağlıdır. Görüntüde eli hava olan kişinin ne yaptığı birçok şekilde anlamlandırılabilir. Yine çekilmiş bir fotoğrafın görüntüsünün bulanık, karanlık, uzak olmasından veya yüzün gözükmemesi başlı başına faili belirlemede yetersiz kalabilir. Teknik ve bilimsel yardımcı alet ve programlarla fotoğraf veya görüntünün netleştirilmesi mümkün olduğu gibi saniyelerle ifade edilebilecek görüntülerin onlarca anlık fotoğraf karesine çevrilmesi de mümkündür. Kamera kaydında gözükmeyen ayrıntılar çoğu zaman bu fotoğraf karelerinde saklı olduğu görülmüştür. Her film karesinin ortalama 24 kare fotoğraftan kaynaklandığı düşünüldüğünde meydana gelen trafik kazası veya öldürme/yaralama olayında bir karenin faili ele verebileceği gibi şüphelinin bir anda beraat etmesini sağlayacaktır. Dolayısı ile elde bulunan görüntünün fotoğraf karelerine çevrilmesi, büyütülmesi, yakınlaştırılması, netleştirilmesi, bulanıklığının giderilmesi, montaj olup olmadığı veya kişinin belirgin ve şahsına ait bir özelliğinin tespiti bu çalışmanın temelini oluşturacaktır.

Birçok defa saatlerce izlenen mobese, video, kamera kayıtlarına gömülü olan deliller kullandığımız sui generis metodlarla elde ettiğimiz ayrıntılarla birçok şüphelinin aslında olayla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını görmüş bulunmaktayız.

Bu kapsamda olmak kaydı ile şu tür çalışmalarımız bulunmaktadır;